Wieczór z patronką i pasowanie na czytelnika w Topoli Małej

14 listopada – na zewnątrz typowo jesienna pogoda, panujący półmrok. Natomiast w grupie Starszaków z Publicznego Przedszkola w Topoli Małej atmosfera magii. Za nami wyjątkowy wieczór, podczas którego zarówno dzieci jak i dorośli mieli możliwość przenieść się w fantastyczny świat baśni.


Z inicjatywy logopedy z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Topoli Małej – Małgorzaty Gaickiej powstał pomysł zorganizowania Wieczoru z Patronką. Wychowawczyni grupy Starszaków – Magdalena Gierz zaprosiła do współpracy rodziców przedszkolaków. Inspiracją była patronka przedszkola – królewna Śnieżka. Wchodząc do sali zachwycał wystrój, a przygaszone światła i latarenki stworzyły niezwykły klimat. Rodzice pięknie, oddając emocje, przeczytali swoim dzieciom baśń „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedszkolacy mieli okazję zobaczyć czytających rodziców, a to autentyczna lekcja obcowania z książką i wspaniała szansa na kształtowanie więzi między rodzicem a dzieckiem. Na moment czas zatrzymał się w miejscu. Dorośli wrócili do wspomnień z dzieciństwa, ukrytych na kartach książki, a dzieci poznały jedną z najbardziej znanych baśni. Poruszająca historia, niezwykłe losy bohaterki oraz cudowne wydarzenia sprawiły, że każdy, bez względu na wiek, przeniósł się w fantastyczną krainę baśni. Dalsza część wieczoru była kontynuacją spotkania z książką. Przedszkolacy wysłuchali wiersza, w którym książka opowiadała, w jaki sposób nie należy jej traktować. Następnie w formie prośby książki przypomnieli sobie zasady, jakich należy przestrzegać, wypożyczając książki. Nadszedł moment pasowania przedszkolaków na czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach Wielkich. W otoczeniu swoich rodziców, przedszkolacy uroczyście złożyli przysięgę:
My przedszkolacy,
Tobie, Książko, przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
I wskazówek i rad książek
będziemy słuchać z uwagą.
Obowiązki czytelnika
Traktować z powagą!

Symbolicznie, zakładką w kształcie sowy zostali pasowani i tym samym przyjęci do grona czytelników biblioteki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, z życzeniami niezapomnianych chwil w podróży z książką, która może stać się przyjacielem.
Ten wyjątkowy wieczór na długo zostanie w pamięci.

Redaktor

Read Previous

Kolacja dla Asi

Read Next

100. urodziny mieszkanki Gminy Ostrów Wielkopolski

Leave a Reply