• 11 sierpnia 2022

Wybitny himalaista leczył się w Ostrowie

Adam Bielecki – jeden z najlepszych polskich himalaistów wraca do pełni zdrowia dzięki operacji wykonanej na ostrowskim oddziale ortopedii nowatorską metodą zespolenia gwoździem śródszpikowym złamania kości piętowej. Zabieg się powiódł i pacjent pojawił się w ostrowskim szpitalu na wizycie kontrolnej już o własnych siłach.

 

 

Skomplikowaną operację przeprowadzał dr Krystian Pyszel, który opowiedział,  jak się ją wykonuje.

– Zabieg polega na odtworzeniu powierzchni stawowej i ustabilizowaniu złamania. Jest prowadzony metodą „na zamknięto”. Wchodzimy do kości piętowej, wszystko zostaje naprawione i ustabilizowane od środka, po czym zostaje ustabilizowane specjalnym implantem – gwoździem śródszpikowym i śrubami”.

Jak podkreśla ordynator oddziału dr Mirosław Falis, zastosowanie tej metody jest w Polsce nowatorskie i znacznie bardziej skuteczne dla  pacjenta.

-Złamania kości piętowej są szczególnymi złamaniami i na chwile obecną standardem jest otwarta repozycja i usztywnianie za pomocą płyty. Dlatego, że my posługujemy się tą najnowoczesniejszą i najlepszą – nie tylko naszym zdaniem – metodą,  zostaliśmy wybrani i obdarzeni zaufaniem przez naszego sportowca-himalaistę i wszystko się udało”.

Ostrowski oddział ortopedyczny, jako pierwszy w Polsce, wprowadził metodę zespolenia złamań kości piętowej metodą gwoździa śródszpikowego.

W ciągu 7 lat zoperowano w ostrowskim szpitalu 250 chorych z podobnymi, ciężkimi złamaniami.

 

Dariusz Pryczak

Read Previous

Inwestycyjny boom oświatowy w Gminie Ostrów Wielkopolski

Read Next

Dlaczego śmierdzi z wysypiska ?

Leave a Reply