28 czerwca odbędą się wybory prezydenta RP. Ich przygotowanie w ciągu raptem trzech tygodni to z jednej strony spore wyzwanie dla urzędników wyborczych oraz urzędników samorządowych, z drugiej natomiast dla samych wyborców, którzy muszą pilnować terminów administracyjnych. Poniżej przedstawiamy dla nich wyborczy kalendarz.
– Do 16 czerwca można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego. Można to uczynić ustnie (czyniąc to osobiście w urzędzie gminy), pisemnie lub za pośrednictwem usługi na platformie e-PUAP. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wyborcy, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy lub deklarację osobistego odebrania pakietu wyborczego. Zgłoszenie dotyczy również ewentualnej II tury wyborów. Oznacza to, że w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem. Wyborca, który nie zgłosił takiego zamiaru przed I turą, chęć zagłosowania w II turze wyborów metodą korespondencyjną może zgłosić najpóźniej do 29 czerwca.
– Do 19 czerwca można składać wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika. Dotyczy to wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 75 lat lub wyborców niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
– Do 23 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego może zgłosić wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 23 czerwca, może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca.
– Do 23 czerwca można się dopisać do spisu wyborców (wnioski można składać w wersji tradycyjnej oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP). W przypadku II tury wyborów do spisu wyborców będzie można dopisać się od 29 czerwca do 7 lipca. Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie – dopisanie do spisu skutkuje na obie tury. Ponowny wniosek muszą natomiast złożyć osoby, które dopisały się do spisu przed majowymi wyborami, a chcą głosować 28 czerwca.
– Do 26 czerwca osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swego zameldowania, będą mogły pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim będą mogły zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju.
Za: portalsamorzadowy.pl