• 23 stycznia 2021

Zbiórka osocza od ozdrowieńców

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zaprasza ozdrowieńców w sobotę 5 grudnia do swojego Oddziału Terenowego w Ostrowie Wielkopolskim na ulicy Limanowskiego 20-22, w godz. 8.00-12.00. Osoby te po konsultacji lekarskiej będą mogły oddać osocze tego samego dnia.

Osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID -19, jest bardzo potrzebne. Każdego dnia wzrasta zapotrzebowanie na ten bezcenny lek. 

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650ml osocza.

Do oddania osocza zapraszane są osoby po spełnieniu następujących kryteriów:

  1. Przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2

– osoby, które posiadają ujemne wyniki badań molekularnych potwierdzające wyzdrowienie, mogą zgłaszać się po 14 dniach od uzyskanego wyniku

– osoby, które nie mają wyników badań, mogą zgłaszać się po 28 dniach od ustąpienia objawów lub po 18 dniach od zakończenia izolacji

  1. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz.1741)
  2. Są w wieku 18-65 lat
  3. Ważą minimum 50 kg i przewlekle nie chorują
  4. W przypadku kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Ważne jest aby przed oddaniem krwi i osocza zjeść lekki beztłuszczowy posiłek, wypić dużo wody i zabrać ze sobą dowód osobisty, niezbędny do procedury rejestracji.

źródło:powiat-ostrowski

Edyta Denkowska

Read Previous

BĘDZIE KOLEJNA ŚWIETLICA WIEJSKA

Read Next

Zakup nowego sprzętu

Leave a Reply