• 3 sierpnia 2020

Mieszkańcy nie zawiedli

8 – letni mieszkaniec Wtórku potrzebuje wsparcia finansowego na kosztowne leczenie. Na pomoc ruszyli mieszkańcy małej miejscowości. Z sercem dla Damiana – pod takim hasłem odbyła się impreza plenerowa we Wtórku.

Ponad 18 tysięcy złotych zebrano podczas festynu charytatywnego zorganizowanego we Wtórku przez sołtysa, miejscową Radę Sołecką, KGW oraz OSP. Pieniądze zostaną przekazane na pomoc Damianowi.

– Postanowiliśmy cały dochód  z festynu rodzinnego przekazać na leczenie chłopca. Trzymamy kciuki za Damianka, życząc mu dużo zdrowia- mówił Ryszard Ryfa, sołtys Wtórku, radny Gminy Ostrów Wielkopolski.

Choć początkowo pogoda nie zachęcała do spotkań na świeżym powietrzu ostatecznie wszystko przebiegło zgodnie z planem. Niedzielny festyn rozpoczął się mszą świętą, po której nastąpiło uroczyste poświęcenia pojazdów. Ze sceny wszystkich zgromadzonych powitał sołtys Wtórku, Ryszard Ryfa, życząc uczestnikom festynu dobrej zabawy, jednocześnie zachęcając do zakupu losów, z których całkowity dochód zostanie przekazany dla Damianka. Mieszkańcy Wtórku nie zawiedli. Z samej sprzedaży losów uzbierano kwotę 15.000 złotych. Zbierano także datki do puszek.

 

Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji. Mali mieszkańcy mogli do woli korzystać z dmuchanych zamków, bawić się z klaunem Czesiem czy degustować darmowe lody. Dla nieco starszych organizatorzy przygotowali wojskowe przysmaki z kuchni polowej: grochówkę oraz bigos, a także ciasto. Oprawę muzyczną festynu zapewnił zespół Comandor.

Damian cierpi na rzadką chorobę genetyczną – adrenoleukodystrofię. W jego rehabilitacji liczy się każdy grosz. Chłopiec urodził się zdrowy, rozwijał się prawidłowo, we wrześniu poszedł do szkoły. W połowie października jego stan zaczął się pogarszać. W lutym zapadła diagnoza: adrenoleukodystrofia. To rzadka choroba genetyczna. Cena dwudniowego pierwszego pobytu w szpitalu ma wynieść ok. 9 tysięcy złotych, kolejne – 7 tysięcy. Nie wiadomo jednak, ile razy chłopiec będzie musiał jeździć na leczenie, dlatego każda złotówka jest cenna.

Edyta Denkowska

Read Previous

Spławikowe zawody wędkarskie w Górznie

Read Next

„Święto Sportu – Łąkociny 2020”

Leave a Reply