Patriotyczna uroczystość w Wysocku Wielkim

Rekonstrukcja historyczna, uczczenie pamięci bohaterów walk o wolność i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych złożyły się na tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Wysocku Wielkim.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą odprawił i kazanie wygłosił ks. kan. Jerzy Kaniewski, proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wysocku Wielkim.

Po mszy złożono znicze i wiązanki kwiatów na grobie Bogdana Szembeka, powstańca wielkopolskiego, polskiego działacza społecznego i narodowościowego.

Zebrani mieli też okazję zobaczyć rekonstrukcję historyczną przygotowaną przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcji Historycznej, Klubu Motocyklowego Crazy in the Dark oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Pasjonaci historii wcielili się tym razem w Powstańców Wielkopolskich, by w tle malowniczo położonego, późnogotyckiego kościoła na wysockim wzgórzu przywołać wydarzenia sprzed 101. lat.

Kolejnym punktem rocznicowych obchodów był przemarsz na cmentarz parafialny z towarzyszeniem orkiestry „Gród nad Prosną” pod dyrekcją Wojciecha Zielezińskiego, na którym złożono wiązanki kwiatów na grobach powstańców.

Ostatnim punktem niedzielnych wydarzeń był koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim.  Międzypokoleniowe spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania „Roty”. Przy dźwiękach orkiestry śpiewano najbardziej znane pieśni i piosenki patriotyczne. Wśród nich były m.in.: „Wojenko, wojenko”,   „My, pierwsza brygada”, „Wszystko, co nasze”, „Marsz Polonii”, „Czerwone maki na Monte Cassino”.

W obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięły udział poczty sztandarowe ze szkół, jednostek OSP oraz z miejscowego Klubu Olimpijczyka. Nie zabrakło także samorządowców, wśród nich obecni byli: z-ca wójta gminy Antoni Hadryś, radna Monika Orzechowska; sołtys Wysocka Wielkiego Ryszard Dymny, Adam Wasiela dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim, dyrektorka szkoły w Wysocku Wielkim Alicja Wawrzyniak, prezes miejscowego stowarzyszenia Małgorzata Bruzi, Mieczysław Knychała prezes Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim.

Głównym organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim wspólnie z wójtem gminy Piotrem Kuroszczykiem, przewodniczącym rady Piotrem Śniegowskim, sołtysem Wysocka Wielkiego Ryszardem Dymnym oraz miejscowym OSP.

Dariusz Pryczak

Read Previous

Umowa na przebudowę drogi gminnej Czekanów – Karski podpisana!

Read Next

Ruszył nabór w ramach Rządowego Programu KLUB – edycja 2020

Leave a Reply