Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowała dla pracowników oświaty i dyrektorów szkół i przedszkoli szkolenie dotyczące rozpoznawania i zapobiegania różnego rodzaju uzależnieniom.
Tematem szkolenia były zagrożenia wynikające z używania środków odurzających, substancji psychotropowych i NSP, a także z pozamedycznego stosowania produktów leczniczych, których używanie może prowadzić do uzależnienia.
Szkolenie, w którym wzięło udział 38 osób, prowadziła Agnieszka Wojciechowska z Wielkopolskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień i Przemocy Sp z o.o.
Ze frekwencji na szkoleniu zadowolona była przewodnicząca GKRPA, Maria Bera.
– Szkolenie przedstawiło, od czego najchętniej uzależnia się obecnie młodzież, jak działają na ich organizmy różnego rodzaju szkodliwe substancje i jak popadają w uzależnienie.
Jak się okazuje, dane są zatrważające. Według najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego, wiek inicjacji alkoholowej w Polsce jest jednym z najniższych w Europie i następuje w wieku 12–13 lat. Osoby 15–18-letnie mają już za sobą regularne epizody silnego upicia, a nawet 20 proc. dzieci wychowuje się w rodzinach z problemem alkoholowym.
Sporo miejsca poświęcono na szkoleniu umówieniu specyfiki zagrożeń zażywaniem narkotyków i dopalaczy. Podkręślono przy tym, że w środowiskach młodzieżowych ukształtował się nowy wzór używania narkotyków, na który składają się: niska cena oraz łatwa dostępność i legalność.
Na szkoleniu zwrócono również uwagę na legalną możliwość nabycia niektórych leków, w których występują narkotyki i inne szkodliwe, uzależniające substancje.
Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali na zakończenie zaświadczenie potwierdzające udział w zajęciach w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – „O krok dalej, przeciwdziałanie uzależnieniom”.