• 28 stycznia 2021

Laboratorium już bada próbki

Do 90 badań pod względem obecności wirusa Covid 19 jest w stanie wykonać ostrowski szpital po uruchomieniu specjalnego nowoczesnego analizatora w laboratorium. Na zakup tego urządzenia lecznica otrzymała rządową dotację.

W dniu 23 listopada 2020 r. podpisano najpierw umowę, a następnie symboliczny czek na ręce dyrektora szpitala przekazał Wojewoda Wielkopolski. 

– ‘’Przekazuję w ten sposób 359 tys. dla ostrowskiego szpitala na zakup sprzętu laboratoryjnego przeznaczonego do badań pod katem koronawirusa’’ – powiedział Wojewoda Łukasz Mikołajczyk dziękując przy okazji wszystkim pracownikom służb medycznych zaangażowanym w walkę z koronawirusem.

Dyrektor ostrowskiego szpitala dziękując za otrzymane wsparcie podkreślał, że urządzenie znajdujące się fizycznie w zakładzie diagnostyki laboratoryjnej oznacza wirusa tzw. metodą PCR, co jest złotym standardem w wykrywaniu zakażeń Covid 19.   

– ‘’Dzięki temu urządzeniu skrócił się czas oczekiwania na wynik. Do tej pory woziliśmy wszystkie próbki do Poznania, Teraz mamy to laboratorium na miejscu i w ciągu 4-5 godz. jesteśmy w stanie otrzymać wynik pacjenta, który ma podejrzenia choroby. Zaspokaja to nasze potrzeby i jest kolejnym elementem w zwalczaniu epidemii przez ostrowski szpital.’’ – powiedział Dariusz Bierła.

Zakup urządzenia był inicjatywą Dyrekcji Szpitala oraz Wicestarosty Ostrowskiego.

– ‘’Kiedy uznaliśmy, że to urządzenie jest potrzebne, zaczęliśmy zabiegać o to aby sprowadzić je do naszego szpitala. Zwróciliśmy się m.in. do wojewody, aby wsparł nasz szpital, zwłaszcza teraz w okresie zwiększonej epidemii. Udało się i za to dziś dziękuję’’ – powiedział Roman Pacholczyk wicestarosta ostrowski.

Słowa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu urządzenia przekazał Starosta Ostrowski.

‘’Pandemia to także trudny czas dla samorządów. Dziękuję firmom i samorządom, wszystkim którzy wspierają nasz szpital. Pojawienie się tego urządzenia to także zasługa kilku osób. Oprócz do tu obecnych słowa podziękowania kieruję pod adresem radnych miejskich i Prezydent Ostrowa, którzy wsparli zakup urządzenia kwotą 100 tys. zł. Dziękuję także wszystkim, którzy pracują przy wykonywaniu badań. Na oddziałach, które są bezpośrednio zaangażowane w walkę z koronawirusem oraz pozostałych zapewniających dostęp do opieki medycznej’’ – powiedział Paweł Rajski.

W krótkiej uroczystości przekazania czeku udział także wzięli Marlena Maląg Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Katarzyna Sójka i Tomasz Ławniczak posłowie na Sejm RP, Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego oraz Dyrekcja Szpitala.

źródło:powiat-ostrowski.pl/

Edyta Denkowska

Read Previous

DROGA KARSKI – CZEKANÓW OFICJALNIE OTWARTA

Read Next

Pomnik w Lewkowie

Leave a Reply